Švédsko je fascinujúca krajina

Švédsko je fascinujúca krajina.
(koncertná cesta Bratislavského chlapčenského zboru do Nemecka a Švédska 12. - 22.10.2022).
Veľmi sme obdivovali vzťah ku kultúre, úctu k prírode, poriadok, ale najmä pohostinnosť a láskavosť našich hostiteľov.
Koncertná cesta tentoraz zaviedla Bratislavský chlapčenský zbor do Nemecka – Frankfurt nad Odrou, kam teleso vycestovalo pred 39 rokmi na svoju prvú koncertnú cestu. Mesto skrásnelo a domáci chlapčenský zbor pre nás pripravil zaujímavý program, vráítane prehliadky mesta historickou električkou. Spoločný koncert zožal veľký úspech.
IMG_7428
Do Švédska sme sa vrátili po piaty raz, aby sme znovu obdivovali krajinu našich priateľov.
Halmstad, mesto na západnom pobreží, nás privítal studeným počasím so silným vetrom a drsnou prímorskou klímou. Na koncerte sme účinkovali spolu s tamojším dievčenským zborom, ktorý v máji budúceho roku navštívi Bratislavu.
V Štokholme bol naším hostiteľom Štokholmský chlapčenský zbor, ktorý je tiež naším dlhoročným priateľom. V Štokholme sme navštívili viaceré múzeá, chlapcov fascinovalo najmä múzeum lode Vasa, ktorá sa pred 300 rokmi potopila a zrekonštruovaná je objektom záujmu a obdivu návštevníkov.
V Štokholme odzneli dva koncerty – jeden obedný, kedy si v pracovný deň prídu zamestnanci rôznych firiem, bánk či zariadení na dúšok hudby. Obvykle sú usporiadané v chrámoch a intenzívne navštevované. Vo Švédsku tento typ koncertov organizujú mnoho rokov a je stálou súčasťou hudobného života miest. Druhý koncert sa uskutočnil v Nacka aule, kde sa koncertu ako interpreti zúčastnili aj naši hostitelia. Na záver koncertu sme spoločne zaspievali aranžmán švédskejh ľudovej piesne a zožali obrovské ovácie stoviek poslucháčov.
Na koncertoch sa zúčastnila aj J.E. slovenská veľvyslankyňa vo Švédsku, Martina Balúnová, ktorá nám napísala: Musím povedať, že nám bolo cťou a potešením sprevádzať Vás a chlapcov aspoň malou podporou v rámci našich možností a môcť sa zúčastniť oboch koncertov v Štokholme. Úprimne obdivujem prácu a zanietenosť „veľkých“ i „malých“ členov zboru!“
Festivalové mesto Lund nás privítalo srdečne, pozvanie na najväčší švédsky Medzinárodný zborový festival sme veľmi ocenili. Popri zúčastnených zboroch z Dánska, Anglicka a Švédska sme sa predstavili koncertom v Katedrále mesta Lund, kde na koncert prišlo takmer 700 návštevníkov. Katedrála bola zaplnená do posledného miesta. Chlapci podali vynikajúci výkon a publikum si vyžiadalo prídavok.
Naša koncertná cesta trvala takmer 10 dní, najazdili sme stovky kilometrov a získali mnoho nových priateľov a fanúšikov. Sme hrdí na kvalitnú reprezentáciu Slovenska.
Bratislavský chlapčenský zbor pripravili a dirigovali Magdaléna Rovňáková a Gabriel Rovňák, pri klavíri sprevádzala Dana Hajóssy.
20221016_155438 20221016_102049 20221018_114216

Čo čítať ďalej