USA: Vrátili sme sa z úspešnej koncertnej cesty

V roku 2022 si Bratislavský chlapčenský zbor pripomína 40. výročie svojho založenia. Súčasťou osláv bola aj koncertná cesta telesa do Spojených štátov amerických, ktorá sa uskutočnila 5. – 17. mája 2022.
 
Zbor navštívil mestá Washington D.C., Annapolis, Cumberland, Kingston, Scranton a New York. Na koncertoch v chrámoch prezentoval slovenskú a svetovú sakrálnu i profánnu tvorbu. Som veľmi rada, že sme našim divákom v zámorí mohli predstaviť tvorbu viacerých slovenských skladateľov. V obnovenej premiére sme uviedli časť omše Miroslava Kroupu, ktorý dielo skomponoval priamo pre náš zbor,“ uviedla zbormajsterka telesa, Magdaléna Rovňáková.

Počas koncertov zazneli tiež diela Eugena Suchoňa, Mariána Kittnera, Viliama Gräffingera, Milana Nováka, či Sylvie Bodorovej, ktoré získali mimoriadny ohlas. „Diváci ocenili tiež skladby s chlapčenskými sólami, či repertoár, spievaný v anglickom jazyku. Všetky naše koncerty ocenili diváci potleskom v stoji, na každom koncerte sme uvádzali prídavky,“ hovorí Gabriel Rovňák ml., zbormajster BChZ.

20220514_122936
Zbor vystúpil tiež na Veľvyslanectve Slovenskej republiky vo Washingtone D.C., kde teleso prijal veľvyslanec Radovan Javorčík a na ambasáde stálej misie Slovenska v OSN v New Yorku, kde chlapcov privítal slovenský veľvyslanec v OSN Michal Mlynár. Na oboch miestach zbor uviedol koncert pre zástupcov diplomatických misií krajín z celého sveta.

Speváci boli počas cesty ubytovaní v rodinách amerických partnerov telesa, mali tak možnosť významne sa zdokonaliť v anglickom jazyku a spoznať zblízka život v amerických rodinách. Absolvovali tiež bohatý poznávací program, v rámci ktorého navštívili Knižnicu Kongresu USA vo Washingtone, sídlo OSN v New Yorku, úžasné múzeá a galérie, či  muzikálové predstavenie The Lion King na Broadway. „Cieľom našich ciest je popri koncertnej činnosti aj vzdelávanie našich spevákov. Sme radi, že koncertná cesta do USA mala aj tento rozmer a naši speváci si odniesli množstvo poznatkov o kultúre a spôsobe života v Amerike,“ povedal Gabriel Rovňák ml.

Na koncertnej ceste sa zúčastnilo 30 členov telesa, vrátane hosťujúcej sólistky Slovenského národného divadla a hlasovej pedagogičky zboru, Miriam Garajovej, klaviristu Martina Hríňa a zbormajstrov Magdalény Rovňákovej a Gabriela Rovňáka ml.
 
V najbližšej dobe čaká zbor premiéra koncertu Príbeh hudby – tajomstvá ľudského hlasu v Slovenskom národnom divadle, ale aj slávnostný koncert ku 40. výročiu založenia Bratislavského chlapčenského zboru, ktorý sa uskutoční 6. júla v rámci festivalu Viva Musica! Speváci sa rovnako tešia  na fanúšikov v Dudinciach, Žiline, Rajci, či Ostrave, kde uvedú koncertný program v máji a júni t.r. 

Čo čítať ďalej