42. sezóna v znamení koncertov i veľkej premiéry so Slovenskou filharmóniou

Množstvo nových príležitostí na najprestížnejších pódiách, zahraničné koncertné cesty, spoluúčinkovanie na koncertnom uvedení opery aj na veľkom symfonickom diele, Príbeh hudby prvý krát v spolupráci so Slovenskou filharmóniou. To bude 42. koncertná sezóna Bratislavského chlapčenského zboru.

„Je pre nás veľkým potešením, že 42. koncertná sezóna rozvíja naše tradičné spolupráce so Slovenskou filharmóniou, Slovenským národným divadlom, Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu a Štátnym komorným orchestrom Žilina. Bratislavský chlapčenský zbor už v týchto dňoch intenzívne pripravuje pre svojich fanúšikov množstvo hudobných lahôdok,“ povedala zbormajsterka a riaditeľka zboru, Magdaléna Rovňáková. 

DSC08267
Už 10. septembra sa výber chlapcov predstaví na koncerte pre celú rodinu „Najkrajšie česko-slovenské rozprávky“, ktorý zaznie na festivale Symfónia umenia. Teleso sa predstaví pod autorskou, dirigentskou i moderátorskou taktovkou Gabriela Rovňáka, v spolupráci s orchestrom Capella Istropolitana. Ešte koncom septembra stihneme Bratislave predstaviť výborný chlapčenský zbor z rakúskeho Grazu, Grazer Kapellknaben. Začiatkom októbra čaká zbor prvá koncertná cesta novej sezóny – do Rakúska a Slovinska. Teleso prednesie svoj reprezentačný program s dôrazom na diela slovenských hudobných skladateľov.

Najväčší slovenský vzdelávací projekt, ktorý pod patronátom Bratislavského chlapčenského zboru pripravuje Gabriel Rovňák, Príbeh hudby,  sa v nadchádzajúcej sezóne dočká výnimočných uvedení. Už v októbri zaznie v Slovenskom národnom divadle projekt Tajomstvá ľudského hlasu, s vynikajúcimi sólistami, Marianou Sajko a Janom Šťávom. Vo februári 2024 uvedieme veľkú premiéru Príbehu hudby so Slovenskou filharmóniou. Vnímame ako veľké ocenenie, že náš vzdelávací projekt prvý krát zaznie v spolupráci s týmto symfonickým telesom. Okrem Bratislavského chlapčenského zboru sa predstaví tiež Slovenský filharmonický zbor a sólisti. 

Vianoce budú už tradične spojené s prestížnymi podujatiami – veľmi sa tešíme z opätovného  spoluúčinkovania v balete Luskáčik, ktorý rodinám prináša Balet Slovenského národného divadla. Úžasnou prezentáciou sú už roky Vianočné koncerty Slovenskej filharmónie pod vedením Rastislava Štúra,  koncert „Vianoce v Bratislave“, kde naši chlapci vystúpia v spoločnosti špičkových sólistov. Speváci sa tiež predstavia na vianočných koncertoch vo viacerých slovenských mestách (Žilina, Prievidza, Lučenec). Ani medzi sviatkami si naši malí umelci neoddýchnu, Opera SND uvádza predstavenie Carmen, kde spoluúčinkuje dvadsať našich sopránikov.
Veľmi sa tešíme, že fanúšikom vokálno-inštrumentálnych diel budeme môcť v druhej polovici sezóny predstaviť dva výnimočné projekty. V závere februára 2024 vystúpia členovia Bratislavského chlapčenského zboru spolu so Slovenskou filharmóniou a ženskou časťou Slovenského filharmonického zboru pri uvedení Symfónie č.3, Gustava Mahlera. Koncert zaznie pod taktovkou dirigenta Juraja Valčuhu. Na jar budú naši speváci spoluúčinkovať aj na koncertnom uvedení opery Turandot, v spolupráci so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu pod vedením Ondreja Lenárda.

V máji sa predstavíme našim fanúšikom vo švajčiarkom Bazileji a nemeckom Wiesbadene, kde navštívime naše partnerské zborové telesá.

V závere sezóny plánujeme veľkú koncertnú cestu na Taiwan, kam prinesieme tiež ukážky slovenského folklóru. 

Okrem uvedených veľkých projektov pripravujeme aj množstvo ďalších koncertov pre divákov na celom Slovensku. Ich podrobný zoznam budeme uvádzať priebežne na zborových webových stránkach. Tešíme sa, že Bratislavský chlapčenský zbor opäť zmohutnel a v sezóne 2023/2024 ho tvorí takmer sto spevákov z Bratislavy a širokého okolia. Povedal zbormajster Gabriel Rovňák.

Zárukou úspechov je aj stály umelecký tým, ktorý s telesom pracuje – zbormajstri Magdaléna Rovňáková,  Gabriel Rovňák a hlasové pedagogičky Miriam Garajová a Monika Maglayová. Hosťujúcou umelkyňou je klaviristka Dana Hajóssy.

Popri zbore funguje i naďalej Mecenášsky klub SING! Jeho členmi sú osobnosti, pre ktoré je vzdelanie a kultúra dôležitou súčasťou života. Vďaka podpore mecenášov môže teleso realizovať pre celé Slovensko vzdelávacie projekty a prezentovať slovenské vokálne umenie v zahraničí. Členovia klubu získavajú za svoju podporu exkluzívne zážitky, ktoré im prináša Bratislavský chlapčenský zbor a jeho partneri. 

Aj v 42. koncertnej sezóne sú našimi stabilnými finančnými partnermi Fond na podporu umenia a Nadácia VÚB. 
VianocĚŚnyĚ  koncert v Redute 2016 020

Čo čítať ďalej